Krótka historia porcelany

Wypożyczalnia naczyń, wypożyczalnia zastawy stołowejZa twórców porcelany wszystkie źródła jednoznacznie wyznaczają Chińczyków. Porcelana była dla nich czymś szczególnym - niczym malarstwo w Europie. Rozpowszechniana była w Chinach już około dziesiątego wieku, a zachowane do tej pory okazy jednoznacznie świadczą o najwyższej jakości produktów. Popularnym stało się kolekcjonowanie porcelany - najstarsze napotkane dotąd zbiory liczą ponad 800 lat.

Pierwszy raz wieść o porcelanie trafiła do Europy przez żeglarza Marco Polo. Dwa wieki później popularny Portugalczyk Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii, dzięki czemu w efekcie importowano do Europy takie produkty jak jedwab, przyprawy korzenne oraz właśnie porcelanę.

 

Niestety, na porcelanę mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Była ona droższa nawet od srebra, a handel tym towarem przynosił wielkie zyski. Na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku porcelanę zakupić mogli jedynie osoby znajdujące się na szczycie drabiny społecznej. Istniał też przesąd, według którego porcelana rozpada się w kontakcie z trucizną podaną w potrawie lub napoju - to był też ważny powód, dla którego tak wielu ludzi wykładało ogromne sumy na zakup.

 

Wiele osób próbowało usilnie poznać sposób tworzenia masy porcelanowej. Był to swego rodzaju sekret. Ok. 1560 roku powstała w Florencji pierwsza porcelana medycyjska. 110 lat później w Francji odkryto proces produkcji porcelany frytowej. Dopiero po kolejnych 40 latach Jan Fryderyk Boettger wynalazł w Dreźnie sposób na wytwarzanie porcelany twardej. Wcześniej naukowiec ten zajmował się próbami zamiany pospolitych metali w złoto. Dzięki swojemu odkryciu zyskał on niebywały rozgłos, elektor saski otoczył go opieką. Porcelana na dworze saskim robiła ogromne wrażenie. Król przeniósł fabrykę do Miśni, gdzie produkowana jest do dziś bardzo popularna miśnieńska fabryka porcelany.

 

Europejską porcelanę, która powstawała w osiemnastym wieku dzielimy na dwa typy. Pierwszym jest porcelana twarda, drugą porcelana miękka. Porcelana twarda wytwarzana była w Niemczech, natomiast miękka w Paryżu. W Anglii natomiast wynaleziono porcelane kostną - czyli porcelane miękką z domieszką popiołu kostnego.

 

Porcelaę na początku jej produkcji w Europie stosowano - jak można się z łatwością domyśleć - do tworzenia dekorowanych, ekskluzywnych wytwornych zastaw stołowych. Świadczyły one o przepychu i świetności domu w którym się znajdowały.  Pierwszy tego typu serwis wykonano w wspomnianej wcześniej manufakturze miśnieńskiej w roku 1737. Odbiorcą był grabia Sułkowski i jego małżonka.

 

Największy rozkwit porcelany w Europie przypada właśnie na wiek osiemnasty. Wszystko to dzięki aprobacie tego produktu na dworach królewskich. Na początku XIX wieku, gdy fabryk było wiele, zaczęła się wojna zarówno jakościowa jak i cenowa - zdecydowanie odbiło się to na wartości artystycznej. Z naśladownictwem dawnych wzorów zerwany w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Dziś porcelana jest ogólnodostępna, oraz powstały sposoby zdecydowanie mniej czasochłonne do jej stworzenia. Ręcznie malowana porcelana zostaje jednak najcenniejsza.

Read 21796 times Last modified on poniedziałek, 17 czerwiec 2019 13:55